DOĞAL SAÇ BOYASI TARİFİ

2009-06-02 15:14:00

Uzmanlar sık, sık kimyasal saç boyalarının; saçları yıprattığını alerjen ve kansorejen etkilerini anlatıyorlar. Ama ne yapayım, başka çare yok diye bile bile aynı yolda devam edilir.İşte size doğal yolla boyayabileceğiniz saç boyası tarifi.

KOYU KAHVERENGİ SAÇ İÇİN

Malzemeler
10 adet ceviz yaprağı ( tazesi olursa daha etkili )
10 adet defne tohumu
5 adet tane karanfil
1 tatlı kaşığı çörekotu
1 yemek kaşığı çörek otu yağı
4 yemek kaşığı (tepeleme) kına

Hazırlanışı: 2 su bardağı su büyük bir cezveye konur, içine ceviz yaprakları ilave edilir ve kaynatılır. Kaynamaya başlayınca, defne tohumu, çörekotu, karanfil ilave edilip, ortalama 10 dakika kısık ateşte kaynatılır.

Ateşten indirince ılık hale gelinceye kadar demlenmeye bırakılır, daha sonra süzülür ve ılık halde iken cam bir kapta kınaya, hafif hafif ilave edilerek karıştırılır, (koyu kıvamda olması gerekiyor, ihtiyaç halinde kına ilave edilir)  üzerine çörek otu yağı ilave edilir ve tekrar karıştırılır. Saç boyanız hazır.

Uygulanışı:  Saçlar önce doğal saf zeytinyağlı defneli sabunla yıkanır, havluya sarılarak, suyu alınır. (Saç yıkama işlemine boyayı hazırmaya başmadan önce yapabilirsiniz, siz boyayı hazırlarken saçlarınız boyamaya hazır hafif nemli hale gelir.)
Boyamaya saçlar hafif nemli haldeyken başlanır. Hazırlanan kınalı karışım, saç boyama fırçası ve tarak yardımıyla,  saç dipleri de dahil olmak üzere, kuru saç kalmayacak şeklide saça sürülür.

Mutfakta kullanılan, strech flimle boyalı saçlar sarılır, üzerine de ılık bir sıcaklık verecek büyük bir havlu sarılır,  2 saat kadar bekletilir.

Daha sonra saçlar, zeytinyağlı defneli doğal sabunla yıkanır, durulanır.

Havluyla suyu alındıktan sonra, doğal haliyle kurumaya bırakılır.

Saçların sağlıklı beslenmesi için, aynı uygulama ortalama 2 ayda bir tekrar edilir.

Saçınızda kimyasal boya varsa, doğal kına ile boyamaya geçiş bir kaç denemeden sonra daha sağlıklı netici veriyor.

Beyazlar çok fazlaysa renk tonu biraz açık olabiliyor!

Saçlarınızı sağlıklı taramak için, kemik veya ağaçtan yapılmış tarak kullanabilirsiniz.

Saçlarınızda sertleşme veya kepklenmeye karşı, biberiye veya lavanta ile demlenmiş çayı, soğutup friksiyon yapabilrsiniz.

1135
0
0
Yorum Yaz